ارغوان

نشانه شناسی و آسیب شناسی لایک در فیس بوک

البته بر همگان واضح و مبرهن است که لایک چیست. لایک همان چپ کلیک است که بر کلمه like در فیس بوک زده می شود. انواع لایک همراه با مثال های بالینی به شرح زیر است:


لایک مهربان: این لایک اولین بار توسط "حاجیه خانم سیده فریبا لایک الدین اسلامی" ایجاد شد. در این لایک فرد از شدت مهربانی و عطوفت بسیار بر تمام پست های منتشره در فیس بوک لایک می زند. گاه هنگام این کار اشک شوق می ریزد و گاه با بغضی فروخورده به این کار را ادامه می دهد.

لایک علمی: این لایک اولین بار توسط "پروفسور علی الدین فیض اللایکی" ایجاد شد. در این فرایند پیچیده و کلاسیک فرد تنها هنگامی که از نظر علمی پستی را واجد لایک بداند آن را به لایک خویش مفتخر می سازد.

لایک وارسی: در بعضی از متون از آن به "لایکوفرنی" نیز نام برده شده است. این لایک اولین بار توسط "شیخنا مهرداد لایکاجانی" ایجاد شد. در این پدیده نوظهور فرد "یک لایک" به هر کامنت یا پستی که می خواند، می زند. وی با یک "اغتشاش سمبولیک" روبروست که نماد "لایک" را با نماد "چک مارک" یا "تیک" قاطی می کند. لذا گاه دیده شده است که 2435 کامنت را به ترتیب لایک می زند...! این پدیده در جزیره "دلپاک لایک خور" همه گیری زیادی داشته است و ویروس آن به افرادی همچون "مونا لایکیٍ" و دیگران نیز سرایت کرده است. یک از خواسته های آنها از زاکربرگ این است که بتوان به یک پست در آن واحد چندین لایک زد. کمپین "هر نفر یک میلیون لایک به هر پست" یکی از آن کمپین ها ست. 

لایک چیپسی: از آن به "لایک بهلول" نیز نام برده شده است. در این پدیده عجیب که اولین بار توسط "استاد دانیل بن چیپس خوار بن بهلول صفت بن اسپم زاده ی لایک زن اسکیزویدی" ایجاد شده است لایک به معنای واقعی کلمه یک اسپم مضرر است که به تدریچ در کامنت های وی نیز نمودار می شود. وی تحت تاثیر "چیپس فاسد" گاه به زبانهای عبری، سواحیلی، زرگری، مرغی و مانند اینها کامنت می گذارد و کلا انسان چیپسی است!

لایک منت کشی: این لایک توسط "علامه رضا بوردلاین دوست لایک خواه" ایجاد شده است. این پدیده چندین مرحله دارد. ابتدا فرد -رضا بوردلاین دوست لایک خواه- با سیخونک زدن به دیگری موجبات قهر او را فراهم می سازد در ادامه که شخص به دلیل زخم های ناشی از سیخونک با وی قهر و به خانه مادرش نقل مکان می کند، "لایک منت کشی" آغاز به کار می نماید. در اینجا کافیست "فرد قهر کرده" یک پست یا یک کامنت بگذارد و بنویسید. مثلا" چخخخه!". "علامه رضا بوردلاین دوست لایک خواه" کاملا سرعتی و تکانه ای آن پست را لایک می زند و در زیر آن کامنت منت کشی می گذارد. سالهاست که این پدیده در کتابهای روانشناسی با رگه های اختلال مرزی شناخته می شود که البته قابل به ذکر است که این قبیل لایک ها هیچ ربطی به آن اختلال نداشته، ندارد و نخواهد داشت. الله اعلم

لایک خود دوستدار: این پدیده اولین بار توسط " شیخ سیامک الدین لایک به خود زن" ایجاد شد. در این پدیده فرد ابتدا کامنت یا پست خود را می نویسد. سپس در یک حالت روحانی و خلسه ی عارفانه از روی آن می خواند. آنگاه به یک بینش فوق العاده ای رسیده و آن را دفعتا درک می کند و 3 مرتبه می گوید: اوه اوه! آن را من نوشته ام؟ و سپس در یک اقدام سریع آن را لایک می کند. قابل به ذکر است که این نوع لایک مدتی است که توسط مبدع آن استفاده نمی شود و مریدان شیخ از این اقدام او در حیرت مانده اند.

لایک متواضع: این لایک توسط "حاج آقا سیدعلیرضا لایک پخش" برای اولین بار ایجاد شد. در این پدیده شاهد یک لایک متواضعانه به انواع پست ها می باشیم. از پست های مربوط به آلودگی دریاها تا پست مربوط به "فناوری نانو در ایجاد ترکیبات فوق حسی اتمیک ردیابی زمانهای خاورمیانه" ... اما! اما! دریغ از یک کامنت!

لایک افتخاری: این پدیده توسط "مرحوم استاد علیرضا افتخاری" ایجاد شده و هیچ ربطی به لایک هیچ استاد روانشناس و مانند اینها ندارد.

لایک پشت قباله ای: این لایک هم توسط "علامه رضا بوردلاین دوست لایک خواه" ایجاد شده! این لایک، پشت قباله ی "حضرت رامین الله قهروی لایک زاده" است. این پدیده بدین شکل عمل می کند که "حضرت علامه" بر هر پست "حضرت رامین الله" به سرعت و در کسری از ثانیه لایک می زند! بدین ترتیب هم خودش حظ می کند هم او حظ می برد! این پدیده برعکس هم عمل می نماید...!

لایک مدیریتی: این لایک توسط ادمین بزرگوار ، سید ادمین های دو عالم" ادمین الاسلام حمید الرضا لایک فر" ایجاد شده است. گاه در متون دیگر از این لایک به "لایک پولیتیکی یا سیاسی" هم نام برده شده است. در طی آن ادمین صفحه به جهت مدیریت پیج، لایک خود را سهیمه بندی و البته برنامه ریزی می نماید. متواضعانه عرض کنم که کار سختی است و از دست همه بر نمی آید. 


و السلام!

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 20:42  توسط حمیدرضا ساسان فر  |